Apple MacBook Air 15 MQKU3 - Apple M2 Chip 8-Core CPU 10-Core GPU 8-GB 256-GB SSD 15.3" IPS Liquid Retina Display with True Tone Backlit Magic Keyboard Touch ID (Starlight, 2023, Used)

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M2 Chip |
| Processor Type | Apple M2 Chip |
| Processor Speed | 8-core CPU with 4 performance cores and 4 efficiency cores 10-core GPU 16-core Neural Engine |
| Installed RAM | 8-GB |
| Type of memory | Unified Memory |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD Solid State Drive |
| Graphic Series | 10 - Core GPU |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | 10-Core GPU |
| Type of graphics memory | Apple M2 Chip |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Apple M2 Chip |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.3-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;1 2880-by-1864 native resolution at 224 pixels per inch 500 nits brightness |
| Screen surface | 15.3-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;1 2880-by-1864 native resolution at 224 pixels per inch 500 nits brightness |
| Screen resolution | 2880 x 1864 |
| Touchscreen | No |
| Color | Starlight |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 3.3 pounds (1.51 kg) |
| Fingerprint Reader | Touch ID |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Magic Keyboard with: 78 (U.S.) or 79 (ISO) keys including 12 full-height function keys and 4 arrow keys in an inverted-T arrangement Touch ID Ambient light sensor |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Condition | Used |
| USB | 2 × Thunderbolt/USB-4 (USB-4 up to 40Gb/s, USB 3.1 Gen 2 up to 10Gb/s, DisplayPort, Charging, Thunderbolt 3). |
| HDMI | No |
| Camera | 1080p FaceTime HD camera |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://support.apple.com/en-us/111346 |
| Product page | https://support.apple.com/en-us/111346 |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Apple MacBook Air 15 MQKU3 M2 Used Laptop in Pakistan
If your budget is low, and you still want to have a professional-grade computing machine with a typical striking Apple logo on top, the Apple MacBook Air 15 MQKU3 is for you. It is a used laptop with extraordinary specs, including the M2 chip for advanced solutions and a 15.3-inch IPS liquid retina display for visual excellence. The 256 GB SSD provides dual safety, and its backlit keyboard and Touch ID support immensely.
M2 Chip
This used laptop houses a processing capability beyond ordinary, the most advanced M2 chip. It brings pace and precision while handling heavy-loaded apps with its 8-core CPU. It handles complex details and ensures higher responsiveness. Plus, the 16-core neural engine takes good care of machine learning tasks.
Graphics
The MacBook Air 15 MQKU3 features exceptionally reliable and quality visuals with its 10-core GPU. It ensures higher clarity and uses all smart capabilities as it is integrated with the chip. It allows you to enjoy skyrocketing responsiveness, no slowdowns, and enhanced professional and creative tasking.
Display
It lifts your personal, professional, and creative tasks with the finest 15.3-inch liquid retina display. Likewise, it brings extraordinary visibility with 500 nits of brightness. The 2880 x 1864 resolution with 224 pixels per inch gets a wholesome user experience. The IPS technology is brilliant for bringing wide viewing angles and unmatched color precision.
Unified Memory
This second-hand laptop features exceptionally flawless multitasking with its 8 GB unified memory. It delivers equally boosted responsiveness and improved load time to all processing units for flawless compatibility.
Storage
For storing all your data, it has a 256 GB SSD. It ensures safety by using no moving parts and with the Apple Security Enclave system.
Backlit Keyboard and Touch ID
It has a backlit magic keyboard that has LED lights beneath the keys. It lights up keys when you need extended visibility in low light.
The Touch ID is a big plus to avoid hassle while unlocking. It also improves the security of your essentials and gives a luxurious vibe.
Body and Design
This Apple MQKU3 is highly durable with its aluminum body. The 1.51 kg is brilliant for portability, and the Starlight finish adds attraction to its build quality.
Other Specs
An HD FaceTime camera, Bluetooth, Wi-Fi, ports, the macOS operating system, and a 7-day checking warranty that provides much-needed coverage.
Buy Apple MacBook Air 15 MQKU3 in Pakistan
Apple MacBook Air 15 MQKU3 M2 Chip 8-Core CPU 10-Core GPU 15.3-inch IPS Liquid Retina Display Starlight Color 2023 Model Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 204,900. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.