Apple MacBook Air 13 MW0W3 - Apple M4 Chip 8-Core GPU 10-Core CPU 16GB 256GB SSD 13.6-Inch Liquid Retina with True Tone Display Backlit Magic KB with Touch ID (Silver, 2025)

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M4 Pro Chip |
| Processor Type | Apple M4 Chip |
| Processor Speed | 8‑core GPU, 10‑core CPU, 16-core Neural Engine |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | Unified memory |
| Hard drive size | 256GB |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Graphic Series | 8 - Core GPU |
| Dedicated graphics | Apple M4 Chip |
| Graphics memory | 8-Core GPU |
| Type of graphics memory | Apple M4 Chip |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Apple M4 Chip |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.6-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;2 2560-by-1664 native resolution at 224 pixels per inch 500 nits brightness |
| Screen surface | 13.6-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;2 2560-by-1664 native resolution at 224 pixels per inch 500 nits brightness |
| Screen resolution | 2560 x 1664 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 2.7 pounds (1.24 kg) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Magic Keyboard with Touch ID - US English |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Condition | New |
| USB | MagSafe 3 charging port 3.5 mm headphone jack Two Thunderbolt 4 (USB-C) ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s) USB 4 (up to 40Gb/s) |
| HDMI | No |
| Camera | 1080p FaceTime HD camera |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://support.apple.com/en-us/122209 |
| Product page | https://support.apple.com/en-us/122209 |
| Warranty | International |
Apple MacBook Air 13 MW0W3 M4 Chip in Pakistan
Presenting you a serious business machine that handles heavy load tasks with neck-breaking speed and unbeatable accuracy, the Apple MacBook Air 13 MW0W3. A flagship model that comes with the latest M4 chip, the biggest breakthrough to lift your professional and creative journeys efficiently. For faster speed and data access, it has 16 GB unified memory, and for robust storage, it offers 256 GB SSD.
Let's come to dig out more specs below.
M4 Chip
It has a powerful M4 chip, which is extremely versatile and responsive. It is fully powered and gets you advanced processing solutions. The 10-core CPU ensures flawless operation while handling demanding apps and tasks. The 8-core GPU boosts visual clarity and ensures a lag-free viewing experience. The 16-core neural engine is for AI jobs that go beyond boundaries with its unbeatable support for hardware-accelerated ray tracing.
Display
It has a premium class 13.6-inch liquid retina display. Offering IPS technology to boost color details, and the 500 nits for extraordinary visibility in brighter conditions. The resolution of 2560×1664 pixels lifts vividness and vibrancy. A display that creators and professionals desire.
Memory and Storage
This Apple MW0W3 offers a robust 16 GB unified memory. It contributes to CPU, GPU, and a neural engine equally well. Allows multitasking, reduces latency, and improves load time with blazing fast speed.
Moreover, it has a reliable and faster storage of a 256 GB Solid State Drive. Keep your belongings safe and sound. Using flash memory for higher responsiveness and data safety. The PCIe NVMe technology pushes the data transfer rate up to avoid delays.
Lasting battery with Fast Charge
The MacBook Air MW0W3 houses a powerful battery backup that keeps you busy nonstop for longer hours. The fast charge takes minutes to recharge and returns hours of run time. The drainage is also slower.
Touch ID and Backlit Keyboard
It features Touch ID that allows seamless unlocking. No need for putting in long passwords anymore. Whereas the backlit keyboard is for working and playing in low light. Its LED lights illuminate and light up the keys, good for busy users.
Powerful Design
Has a powerful design with a silver finish on top. It carries 2.7 pounds (1.24 kg) with a 100% aluminum material to boost both portability and durability.
Other Specs
It also offers FaceTime HD Webcam, Bluetooth, Wi-Fi, numerous ports, the macOS operating system, and an international warranty.
Buy Apple MacBook Air 13 MW0W3 in Pakistan
Apple MacBook Air 13 MW0W3 M4 Chip 8-Core GPU 10-Core CPU 13.6-Inch Liquid Retina with True Tone Display Silver Color 2025 Model Latest Price in Pakistan is Rs. 341,500 . Enjoy the ease of Cash on Delivery in Lahore, Karachi, and Islamabad when you shop with Paklap.