Apple MacBook Air 13 MC6T4 - Apple M4 Chip 10-Core CPU 8-Core GPU 16GB 256GB SSD 13.6-Inch Liquid Retina Display Backlit Magic KB with Touch ID (Sky Blue, 2025)

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M4 Chip |
| Processor Type | Apple M4 Chip |
| Processor Speed | 10‑core CPU with 4 performance cores and 6 efficiency cores 8‑core GPU, 10‑core GPU Hardware-accelerated ray tracing 16-core Neural Engine 120GB/s memory bandwidth |
| Installed RAM | 16GB |
| Type of memory | Unified Memory |
| Hard drive size | 256GB |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | - |
| Graphic Series | 8 - Core GPU |
| Dedicated graphics | Apple M4 Chip |
| Graphics memory | 8-Core GPU |
| Type of graphics memory | Apple M4 Chip |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Apple M4 Chip |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.6-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;2 2560-by-1664 native resolution at 224 pixels per inch 500 nits brightness |
| Screen surface | 13.6-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;2 2560-by-1664 native resolution at 224 pixels per inch 500 nits brightness |
| Screen resolution | 2560 x 1664 |
| Touchscreen | No |
| Color | Blue |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 2.7 pounds (1.24 kg) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | NO |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| LAN | - |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Condition | New |
| USB | Two Thunderbolt 4 (USB-C) ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s) USB 4 (up to 40Gb/s) |
| HDMI | No |
| Camera | 12MP Center Stage camera with support for Desk View 1080p HD video recording |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://www.apple.com/macbook-air/specs/ |
| Product page | https://www.apple.com/macbook-air/specs/ |
| Warranty | International |
Apple MacBook Air 13 MC6T4 M4 Chip in Pakistan
Searching for a computing beast? Take a pause; here comes the Apple MacBook Air 13 MC6T4, a laptop to shape your style, to help you grow personally and professionally, and to keep you ahead of ordinary computing mechanisms.
It comes with an Apple M4 Chip, the most advanced and reliable processing capability, combined with CPU, GPU, and neural engine to get the finest performance flow. The mix of storage, memory, display, camera, connectivity, and battery life is just unbeatable. Let's explore it to learn the nitty-gritty below.
M4 Chip
This machine offers an M4 chip, an advanced silicone chip with unbeatable power. It provides neck-breaking speed, precision, and efficiency combined with its built-in 10-core CPU, 8-core GPU, and 16-core neural engine. It gets enhanced responsiveness and advanced details for dealing with AI-related jobs and genuinely lifts your processing solutions. You are good at launching and managing apps with the CPU, rendering, 3D modeling, gaming, etc., with the GPU, improving graphics through AI support with a neural engine, and much more.
13.6-Inch Wide LED Backlit Display
The MacBook Air MC6T4 has the finest display to make you enjoy movies, images, professional tasks, and other graphics-intensive jobs to the fullest. It comes with a 13.6-inch screen with IPS technology to increase color accuracy and precision.
Features an increased resolution of 2560×1664 pixels, 224 pixels per inch to ensure no compromise on clarity, sharpness, and vibrancy of visuals. Moreover, brightness is extraordinary with its 500 nits.
Unbeatable 16 GB Memory
It has a 16 GB unified memory that allows every component to use a shared speed for a well-balanced performance flow. It ensures an ultimate equation for improved responsiveness, faster load time, and reduced latency.
256 GB SSD Storage
It offers a 256 GB SSD that is good for storing all-around data. Combined with Apple's security enclave and no moving parts, it ensures 100% security of data. It also ensures a faster transfer rate and contributes significantly to overall system efficiency.
Finest Keyboard and Trackpad
The Apple MC6T4 has a beautiful outlook when it comes to the keyboard and trackpad. It has the finest keys, smooth and elegant. You're good to enjoy a backlit keyboard that allows typing in low lighting with ease. The keys are stable, responsive, and quiet. Moreover, the trackpad is good to work on with its spaciousness and haptic feedback. Additionally, the fingerprint reader allows easy unlocking and accessing of your data.
Classy Design and Enduring Battery
It has a classy blue finish. It looks mesmerizing and appealing. The durability and portability are higher. Moreover, the battery life allows hassle-free outdoor usage. You're good at enjoying work and play sessions for hours on one charge.
Other Specs
Also features a macOS operating system, Wi-Fi, Bluetooth 5.3, an international warranty backup, a 12 MP camera with HD video recording, and an irresistible blue finish.
Buy Apple MacBook Air 13 MC6T4 in Pakistan
Apple MacBook Air 13 MC6T4 M4 Chip 13.6-inch Liquid Retina Display Sky Blue Color 2025 Model Latest Price in Pakistan is Rs. 341,500. Paklap offers cash on delivery options in Lahore, Karachi & Islamabad.