Acer Nitro V 16 Gaming Laptop - AMD Ryzen™ 7 260 Processor 16-GB 512-GB SSD 8-GB NVIDIA GeForce RTX 5050 GDDR7 GC 16" WQXGA IPS 180Hz Display Backlit KB (Obsidian Black, NEW)

| Brand | Acer |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzen™ 7 260 (8 Cores / 16 Threads) |
| Processor Speed | 3.8GHz Base, 5.1GHz Max Boost |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR5 SDRAM |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 PCIe NVMe |
| Optical Drive | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | PCIe NVMe |
| Graphic Series | NVIDIA GeForce RTX™ 5050 8GB GDDR7 |
| Dedicated graphics | Dedicated |
| Graphics memory | NVIDIA GeForce RTX 5050 Laptop GPU (8GB GDDR6) |
| Type of graphics memory | Nvidia Discrete |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | AMD SoC Platform |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16" WQXGA (2560 x 1600) IPS, 180Hz, 16:10 aspect ratio |
| Screen surface | 16" WQXGA (2560 x 1600) IPS, 180Hz, 16:10 aspect ratio |
| Screen resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 5.51 LBS |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | IEEE 802.11ax |
| Condition | New |
| USB | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| HDMI | 1x HDMI |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | www.acer.com |
| Product page | www.acer.com |
| Warranty | International |
Acer Nitro V 16 AMD Ryzen 7 RTX 5050 Gaming Laptop in Pakistan
We're talking about an extremely reliable gaming laptop that offers improved power and performance, the Acer Nitro V 16. This 16-inch Obsidian Black machine houses a high-powered duo of the AMD Ryzen 7 processor and NVIDIA GeForce RTX 5050 GPU for smooth gameplay. Everything from memory to storage, display to keyboard, cooling system to connectivity, is on point.
Advanced Processor
This powerful Acer gaming laptop features extraordinary processing support with its advanced AMD Ryzen 7 260 CPU. It carries 8 cores and 16 threads to get the best multitasking experience like never before. The base speed of 3.8 GHz goes up to a maximum of 5.1 GHz for handling complex processing details seamlessly. It creates unmatched compatibility and avoids longer load times for enhanced gameplay.
NVIDIA GeForce RTX 5050 Graphics
The Acer Nitro V 16 offers exceptional graphical details with its advanced NVIDIA GeForce RTX 5050 GPU. It ensures lag-free visuals having in-depth details with its discrete 8 GB GDDR6 memory. It improves user experience with unbeatable efficiency and performance.
16-Inch Display
This Acer gaming machine features an extremely responsive 16-inch screen with WQXGA resolution of 2560 x 1600 pixels. The IPS technology ensures sharp colors with the utmost precision. Plus, the 180 Hz refresh rate enhances frame motion to deal with lag during heavy-loaded gameplay.
16 GB DDR5 Memory
It produces higher responsiveness beyond expectations with its advanced 16 GB DDR5 RAM. It ensures reduced latency, quick data access, and improved app launching and switching for flawless operations.
512 GB Solid State Drive
The storage of a 512 GB SSD is far better than traditional HDDs. It uses flash memory and PCIe NVMe technology to ensure a higher data transfer rate. It also boosts the safety of data as it carries no moving parts.
Powerful Cooling System
It brings an advanced dual-fan cooling system that submits optimum airflow and efficiently gets hot air out. Not only that, but it carries multiple heat pipes, air vents, and a dual-fan design to keep the temperature down.
Highly Durable Design and Body
Has an outstanding design with quality polycarbonate plastic. The Obsidian Black finish looks irresistible and aesthetically quite pleasing.
Other Specs
A sufficient battery, a numeric keypad with a backlit keyboard, the DOS operating system, HDMI, Bluetooth, Wi-Fi, numerous connectivity ports, a premium quality camera, and an unbeatable international warranty.
Buy Acer Nitro V AMD Ryzen 7 in Pakistan
Acer Nitro V AMD Ryzen 7 260 Processor 8-GB NVIDIA GeForce RTX 5050 GDDR7 Graphics 16-inch WQXGA IPS 180Hz Display Obsidian Black Color Brand New Gaming Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 289,999. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.