Acer Nitro 5 - AMD Ryzen 7 5800H rtx3050
Out of stock
Acer Nitro 5 - AMD Ryzen 7 5800H OctaCore Processor 16GB to 32GB 512GB to 01-TB SSD + Optional HDD 4-GB NVIDIA GeForce RTX3050 GDDR6 GC 15.6" Full HD IPS 144Hz Display Backlit KB W10 (Shale Black)
Rs. 199,900.00

| Brand | Acer |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 5800H (# of CPU Cores 8 # of Threads 16 # of GPU Cores 8) |
| Processor Speed | 3.2 GHz Turbo Boost up to 4.4 GHz |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4 3200 (Upto 32GB) |
| Hard drive size | 512 GB NVMe M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB NVMe M.2 SSD (1 SSD Total Slot) |
| Graphic Series | RTX 3060 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | 4-GB NVIDIA GeForce RTX 3050 GDDR6 Graphic Card |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | AMD |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Full HD IPS Acer ComfyView (Matte) 144Hz LED Display |
| Screen surface | 15.6” IPS FHD 1920x1080 resolution 144Hz 3ms* 72% NTSC IPS 300 nits |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 2.3kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| LAN | Yes |
| Speed | Killer E2600 Gigabit Ethernet |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Killer Wi-Fi 6 AX 1650i IEEE 802.11a/b/g/n/acR2+ax |
| Condition | New |
| USB | Number of USB 3.2 Gen 1 Port 2 Number of USB 3.2 Gen 2 Port 1 Number of USB 3.2(Type-C) Ports 1 |
| HDMI | Yes |
| Camera | 1280 x 720 resolution with HD audio/video recording |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 |
| Warranty | International |