7558 ref i5
Out of stock
Dell Inspiron 15 7558 5th Gen Ci5 08GB 1TB W8.1 15.6" FHD x360 2 in 1 Convertible PC (Certified Refurbished)
Rs. 64,000.00
Two powerful devices. One large display.
A powerful laptop and large 15.6" tablet in one premium design, with True Color technology for crisp, vibrant imagery.

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | Intel Core i5-5200U Broadwell (2 Cores, 4 Threads) |
| Processor Speed | 2.2 GHz Turbo Boost 2.7 (3 MB Cache, 5th Gen) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR3L |
| Hard drive size | 1 TeraByte |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD 5500 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6-inch Full HD LED-Backlit Touch Display 1080p |
| Screen surface | Full HD LED-Backlit Touch Display 1080p |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight | 4.8 lbs (2.17 Kg) with FHD touch |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac Dual Band 2.4 & 5 GHz, 2x2 |
| Condition | Refurbished |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 8.1 |
| Manual | http://www.dell.com/us/p/inspiron-15-7558-laptop/pd |
| Product page | http://www.dell.com/us/p/inspiron-15-7558-laptop/pd |
| Warranty | International |