3559 i5 local
Out of stock
Dell Vostro 15 3559 6th Gen Ci5 04GB 500GB 15.6" (Dell Bag Included, 2 Years Dell Direct Warranty)
Rs. 52,400.00
-

| Processor Type | 6th Generation Core i5-6200U (2 Cores, 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.3 GHz Turbo Boost Up to 2.8 GHz (Skylake, 3 MB Cache) |
| Installed RAM | 04 GB |
| Type of memory | DDR3L |
| Hard drive size | 500 GB |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | Yes |
| Type of optical drive | Built-in 9.5 mm SATA tray load 8X DVD+/-RW |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD Graphics 520 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6” HD Wide Screen LED Anti-Glare Display |
| Screen surface | HD Wide Screen LED Anti-Glare Display |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 2.24kg /4.94 lb |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | No |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | RJ 45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | No |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Ubuntu |
| Manual | http://www.dell.com/ed/business/p/vostro-15-3559-laptop/pd |
| Product page | http://www.dell.com/ed/business/p/vostro-15-3559-laptop/pd |
| Warranty | 2 Years Warranty |