Lenovo ThinkBook 14 Gen 8 - Meteor Lake - Intel Core Ultra 7 255H 16-Core Processor 16-GB 512-GB SSD Intel Arc Graphics 14" WUXGA 1200p IPS 300nits AG Display Backlit KB FP Reader TPM 2.0 (Black, Bag Included, Lenovo Direct Local Warranty)

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 7 Processor 255H (24MB Cache) – Meteor Lake |
| Processor Speed | 1.4 GHz, Max Turbo up to 5.1 GHz (16 Cores: 6P + 8E + 2LPE / 16 Threads) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 1x 16GB SO-DIMM DDR5-5600 Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable Up to 64GB DDR5-5600 |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Arc Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Arc Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® SoC Platform |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Screen surface | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | Starting at 1.36 kg (2.99 lbs) |
| Fingerprint Reader | Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB, English (EU) |
| Bluetooth | BT 5.3 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2x2 |
| Condition | New |
| USB | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4 1x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1 |
| HDMI | 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz |
| Camera | FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | https://psref.lenovo.com/Detail/ThinkBook_14_G8_IAL?M=21SJ0010GQ |
| Product page | https://psref.lenovo.com/Detail/ThinkBook_14_G8_IAL?M=21SJ0010GQ |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Lenovo ThinkBook 14 Gen 8 Core Ultra 7 Laptop in Pakistan
Presenting to you an laptop that perfectly blends style and performance, the Lenovo ThinkBook 14 Gen 8. Powered by the Intel Core Ultra 7 processor, it has a dedicated NPU (Neural Processing Unit) to independently handle AI workloads.
It also has Intel Arc integrated graphics, 16 GB DDR5 customizable RAM, 512 GB SSD, Windows 11 Home, and many more features wrapped in a Grey 14-inch machine. It has many other details to take your productivity to new levels.
Let's give it a read below.
Intel Core Ultra 7 Processor
It comes with a robust processing unit from the Meteor Lake family, the Intel Core Ultra 7 255H CPU. For demanding jobs, it has 6 performance cores, 8 efficient cores for saving power, and 2 low-power efficient cores for ultra-low power operations.
This H-series CPU has a total of 16 cores and 16 threads, delivering a base speed of 1.4 GHz and a boost clock of up to 5.1 GHz. To achieve faster data access, it has 24 MB of cache memory. It handles pressure loads, AI tasks, multimedia, mid-level gaming, and creative jobs with ease and speed.
The highlight of this processor is the separate NPU, the Intel AI Boost NPU. It is engineered to handle AI workloads independently, without relying on the cloud.
Intel Arc Graphics
This laptop has built-in Intel Arc integrated graphics. It uses shared memory and doesn't carry a separate backup, good for saving energy and avoiding heating hazards. It is way better than older integrated options with its advanced support for hardware-accelerated ray tracing.
Its SoC (System on Chip) platform brings about the best coordination between the CPU and GPU. Mid-level gaming titles, multimedia, editing, designing, and mid-level creative jobs - it can do it all with pace and precision.
WUXGA Display
The Lenovo ThinkBook 14 Gen 8 has an impressive 14-inch display with a WUXGA resolution of 1920x1200 pixels. The IPS technology ensures no lack of color accuracy, and the anti-glare coating deals with harmful glare to ensure a strain-free view.
The 60 Hz refresh rate boosts frame motion, and 300 nits of peak brightness delivers clear vision in brighter indoor conditions. Overall, this display is brilliant with its advanced and useful details.
Customisable DDR5 Memory
The memory backup is quite reliable with 16 GB DDR5 RAM in one of the SO-DIMM slots. It has two SO-DIMM slots, thus allowing expansion of up to 64 GB.
The built-in 16 GB DDR5 RAM runs at 5600 MHz speed, reducing latency, improving responsiveness, and letting you enjoy flawless multitasking.
SSD Storage
The Lenovo ThinkBook 14 Gen 8 houses a 512 GB SSD storage. It is enough to store operating systems, software, apps, documents, media, etc. Plus, the PCIe Gen 4 interface boosts transfer rate like anything. Combined with the flash memory and no moving parts, it ensures speedy and secure data transfer.
Backlit Keyboard and Touch ID
It has a backlit keyboard that has LED lights underneath the keys. When you work in low light, it helps you work and play with considerable visibility. Moreover, the fingerprint reader that is built into the power button is super useful.
It brings comfort and security, gets you rid of typing long passwords every time you need to log in, and allows seamless unlocking with a simple touch. Plus, the Match-on-Chip technology in the fingerprint reader helps you avoid unauthorized access and hacking hazards to the fullest.
Full HD Webcam
This laptop has a full HD 1080p Webcam that allows for enjoying quality video calls and online meetings. It helps you showcase your online presence with sharp details. Moreover, a privacy shutter keeps the laptop protected when not in use. It also ensures that no hacking or unauthorized access can tamper with your data.
Cooling System
This laptop has an active cooling system in place. It has a standard fan to keep the device temperature under control. The fan remains idle and silent during lightweight tasks and gets going when the machine runs heavy-load tasks.
With multiple heat pipes, it gets the hot air out and effectively controls temperature and creates a well-balanced environment for the components to achieve maximum productivity.
Ultra Portable and Durable Design
The Lenovo ThinkBook 14 Gen 8 has an ultra-portable and smart design. Weighing only 1.36 kg (2.99 lbs), it is great for individuals who are on the go. It has an aluminum top with a mix of plastic on the bottom parts to ensure durable, lightweight, and premium build quality. Plus, the Grey finish on the top makes it look professional and sophisticated.
Other Specs
It also offers a reliable battery backup that helps you attain maximum productivity, and dual connectivity modes, including wireless and ports. The wireless mode has Bluetooth 5.3 and Wi-Fi 6E, 802.11ax 2x2.
As for the ports, it has 1 USB-A port, Always On 1 USB-C port with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4, and 1 HDMI 2.1, up to 4K/60Hz.
Moreover, this 14-inch machine has a Windows 11 Home operating system and a 1-year warranty to boost your confidence in the machine. Plus, it comes with a Black laptop bag for easy carrying.
Buy Lenovo ThinkBook 14 Gen 8 Laptop Online in Pakistan
Lenovo ThinkBook 14 Gen 8 with Meteor Lake Intel Core Ultra 7 255H 16-Core Processor, 16 GB RAM, 512 GB SSD, Intel Arc Graphics, 14-inch WUXGA 1200p IPS 300nits AG Display in Black Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 251,000. Paklap Offers Cash on Delivery in Karachi, Lahore, and Islamabad.
For more information, call or WhatsApp us at 0300-0369892.