HP EliteBook 630 G10 - Raptor Lake - 13th Gen Core i5 1335U Processor 8GB to 32GB 512GB to 2-TB SSD Intel Integrated GC 13.3" Full HD 1080p UWVA eDP Display FP Reader W11 Pro (Pike Silver, Open Box)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i5 1335u Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.6 GHz Boost up to 4.7 GHz (Total Cores 10, # of Performance-cores 2, # of Efficient-cores 8, Total Threads 12) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR4 3200 MHz - Max : 64 GB DDR4-3200 MT/s SDRAM |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics as UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated Intel® Iris® Xe Graphics Functions as UHD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 33.8 cm (13.3") diagonal, FHD (1920 x 1080),UWVA eDP Display |
| Screen surface | 33.8 cm (13.3") diagonal, FHD (1920 x 1080),UWVA eDP |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.22 kg |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | No |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 RJ45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® AX211 Wi-Fi 6E |
| Condition | Open Box |
| USB | 1 Thunderbolt™ 4 with USB4™ Type-C® 40 Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4) 45 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate Port (1 Powered port) |
| HDMI | 1 HDMi |
| Camera | 720p HD camera w |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 11 Pro |
| Manual | https://h20195.www2.hp.com/v2/getpdf.aspx/c08460850.pdf |
| Product page | https://h20195.www2.hp.com/v2/getpdf.aspx/c08460850.pdf |
| Warranty | 1 Month |
HP EliteBook 630 G10 Core i5 Laptop in Pakistan
Whether you seek a computing machine for school tasks, creative activities, personal use, or professional jobs, the HP EliteBook 630 G10 can be your all-around pick within an affordable price range.
It is a highly portable and durable machine with powerful internals. Featuring a 13th Generation Core i5 CPU with Intel Iris Xe graphics for unquestionable processing solutions. The display quality is irresistible, the aesthetics are attractive, and overall features an appealing blend of specs.
Core i5 1335u Processor
The processing capability of this laptop is rich enough to handle day-to-day tasks and complex jobs as well. It offers a 13th Generation Core i5 1335u CPU with a 12 MB cache that boosts data access and a base frequency of 1.6 GHz up to 4.7 GHz for enhanced performance. Above all, it ensures a smooth multitasking experience with its 2 performance cores, 8 efficient cores, and 12 threads.
Intel Iris Xe Graphics
The visual processing backup of the EliteBook 630 is incredibly powerful. Features an Intel Iris Xe graphics that works as UHD graphics. Also ensures flawless visuals with clarity, crispness, and sharpness. No matter if you play games, run demanding apps, or perform any other graphics-intensive job, this card can handle it seamlessly.
13.3-Inch Full HD Display
The HP EliteBook 630 G10 has an exceptional display in the form of a 13.3-inch screen. It delivers full HD results and ensures 100% clarity and vividness with enhanced 1920 x 1080 pixels. Moreover, it ensures a comfortable vision with reduced reflection, enhanced brightness, UWVA eDP, and an unbeatable mix of colors.
Robust Memory
This laptop is an all-around machine for all types of users, especially those who require intense memory speed. It offers 8 GB DDR4 RAM with 3200 MHz for quicker data access, enhanced responsiveness, and minimized latency. Paklap submits expansion facilities up to 64 GB to meet even intense needs.
Massive Storage
This machine has 512 GB SSD storage, works like a speedster, keeps the operations silent and focused, and saves energy for longer usage. It ensures a faster transfer rate that pushes processing outcomes to a faster end, and also offers expansion options.
Robust Design and Enduring Battery
The design of this device is robust and ideal for busy users. It is sleek, powerful, and portable, with only 1.22 kg. Moreover, the battery life lasts and keeps the machine running for 1+ hours non-stop on a single charge.
Other Specs
Also makes you enjoy a fingerprint reader for easy unlocking, Bluetooth, Wi-Fi, an HD webcam, a 1-month warranty, USB connectivity ports, and a simple yet appealing silver finish.
Buy HP EliteBook 630 G10 in Pakistan
HP EliteBook 630 G10 13th Gen Core i5 1335U Processor Intel Integrated Graphics 13.3-inch Full HD 1080p UWVA eDP Display Pike Silver Color Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 140,000. No matter where you are, Paklap ensures smooth and efficient shipping across Pakistan.