HP Color LaserJet Pro MFP 4303dw Printer

| Warranty | 1 Year Shop Warranty |
|---|---|
| Brand | Hp |
| Series | Color Laserjet |
| Memory | 512 MB NAND Flash, 512 MB DRAM |
| Paper Input | 50-sheet multipurpose tray, 250-sheet input tray, |
| Paper Output | 150-sheet output |
| Paper Types | Paper (bond, brochure, colored, glossy, letterhead, photo, plain, preprinted, prepunched, recycled, rough), postcards, labels, envelopes |
| Dimension | 421 x 435 x 384 mm (W x D x H) |
| Printer Weight | 20.4 kg |
| Power | 220-volt input voltage: 220 to 240 VAC (+/- 10%), 50/60 Hz (+/- 3 Hz) |
| Cartridge | HP 230A Black Original LaserJet Toner Cartridge (~2,000 pages), W2300A; HP 230A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge (~1,800 pages), W2301A; HP 230A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge (~1,800 pages), W2302A; HP 230A Magenta Original LaserJet Toner |
| Duplex Print | Yes |
| Print Resolution | Up to 600 x 600 dpi |
| Copy Feature | Yes |
| Scan Feature | Yes |
| Ports | USB2.0, Wi-Fi, Ethernet |
| Wireless | Yes |
| Warranty | 1 Year Shop Warranty |
HP Color LaserJet Pro MFP 4303dw Printer in Pakistan
Looking for a top-value, multifunctional color printer designed to prioritize speed, accuracy, and productivity? Want to streamline your daily documentation goals? Look no further!
This one has the latest printing technology for fast workflow, better connectivity, and great energy efficiency.
Let’s get to know more about it.
Design
As for the design, the focus is more towards functionality and durability instead of aesthetics. It is compact enough to fit most offices without taking up a lot of space. To give you a better idea of the size and weight, this SKU weighs 20.4 kg while measuring around 421 x 435 x 384 mm.
Moreover, the trays and document feeders are positioned in such a way that they improve convenience and accessibility in busy workspaces.
Performance
The high speed (up to 40 ppm) is one of the most impressive features of this model. It has a quick turnaround time. Plus, with automatic duplex printing, it also saves paper and improves efficiency – WIN WIN. Print on both sides of the paper, and that too, really fast.
Should we add that it has a high-performance processor and sufficient memory, which allows it to handle huge workloads efficiently without becoming sluggish? Yes, it does.
In simpler words, it performs incredibly well for both single-page tasks as well as high-volume ones.
Features
- It can easily handle the printing requirements of medium to large organizations.
- The built-in scanner ensures high-quality outcomes, great for saving your important documents in digital format.
- The advanced security features help protect against threats and unauthorized access.
- Together with energy efficiency features, this model is powerful, intelligent, secure, and environmentally friendly.
- Comes with original cartridges that will last long, depending on your usage.
Buy the HP Color LaserJet Pro MFP 4303dw Printer Online in Pakistan
This device is ideal for offices, schools, colleges, or even larger organizations. To buy this model, you can place the order now and get it delivered to your door. In case you need help, you may also contact our team, and they will guide you according to your needs and budget.
HP Color LaserJet Pro MFP 4303dw Printer Latest Price in Pakistan is Rs. 146,500. Paklap Offers Cash-on-Delivery in Karachi, Lahore, and Islamabad.