ASUS ROG STRIX G18 AI G815LR-IS97 Gaming Laptop - Intel Core Ultra 9 275HX Processor 32-GB 2-TB SSD 12-GB NVIDIA GeForce RTX 5070TI GDDR7 GC 18" WUXGA 2.5K 1600P IPS 240Hz Display RGB Backlit KB TPM W11 (Eclipse Grey, NEW)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | Intel Core Ultra 9 |
| Processor Type | Intel Core Ultra 9 275HX Processor (36M Cache) |
| Processor Speed | Efficient Core Speed : 2.1 GHz Up to 4.6 GHz | Performance Core Speed : 2.7 GHz Up to 5.4 GHz |(24-Core : 8 Performance, 16 Efficient, 2 Low Power Core, 24 Threads) |
| Installed RAM | 32 GB |
| Type of memory | DDR5-5600 MT/s |
| Hard drive size | 2 TB SSD |
| Hard drive speed | PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 2 TB SSD |
| Type of harddrive | 2 TB SSD PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 |
| Graphic Series | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti 12GB GDDR7 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Dedicated NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 TI Laptop GPU (12GB GDDR7) |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel HM670 |
| Backlight | LED |
| Screen size | 18″ 2.5K WQXGA IPS, 240Hz, 3ms, Anti-Glare, G-Sync |
| Screen surface | 18″ 2.5K WQXGA IPS, 240Hz, 3ms, Anti-Glare, G-Sync |
| Screen resolution | 2560 × 1600 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 3.20 Kg (7.05 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit Chiclet Keyboard (Per-Key RGB |
| Bluetooth | BT 5.4 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 7 (802.11be, Triple Band, 2×2) |
| Condition | New |
| USB | 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (10Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort + Power Delivery, 10Gbps) 1x Thunderboltâ„¢ 4 (DisplayPort + Power Delivery + G-SYNC, 40Gbps) |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 FRL |
| Camera | 1080P FHD IR Camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | www.asus.com |
| Product page | www.asus.com |
| Warranty | International |
ASUS ROG STRIX G18 G815LR Gaming Laptop in Pakistan
If budget isn't an issue, and you seek the ultimate gaming laptop to unleash your passion, the ASUS ROG STRIX G18 G815LR is for you. It delivers an unmatched processing flow with the most powerful Core Ultra 9 processor. It also features the NVIDIA GeForce RTX 5070TI GPU, 32 GB DDR5 RAM, and 2 TB SSD storage, an 18-inch IPS display, and a high-powered cooling system. Let's read more.
Processor
This hard-core gaming laptop oozes next-gen processing solutions with its ultra-advanced Intel Core Ultra 9 275HX processor. It means business with its robust details. Offers extremely fast data access with a 36 MB cache, and handles demanding tasks seamlessly with its max speed of 5.4 GHz. Also, it ensures a perfect performance and efficiency equation with its 24 cores and 24 threads.
Graphics
This powerful machine for enthusiasts features extremely reliable and sharp visuals, mainly with its NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti GPU. It delivers an extreme pace of operations with its 12 GB GDDR7 memory. Also, it ensures lag-free visuals, full of lifelike colors, and brings visual clarity beyond your expectations.
Display
The ASUS STRIX G18 offers crisp and vibrant visuals with its 18-inch IPS display. It brings 3 ms response time, smooth frame motion with a 240 Hz refresh rate, and unbeatable color accuracy with IPS technology. The 2.5K WQXGA resolution of 2560×1600 pixels gets the finest vividness and clarity for next-gen gameplay.
Memory
It houses extremely energy-efficient and faster 32 GB DDR5 RAM. It delivers higher performance with enhanced responsiveness, runs at 5600 MT/s, and avoids latency like a pro.
Storage
Offers not only lightning-fast but also a huge 2 TB SSD storage. It carries no moving parts and avoids data loss during transit.
Backlit Keyboard
Unlike traditional keyboards, it brings per-key RGB for lighting up keys. It gets a perfect vibe for gameplay in the dark.
Cooling System
The ROG Intelligent Cooling System offers extraordinary fresh air with its tri-fan design. It handles the CPU and GPU separately and avoids heating while running demanding titles.
Powerful Design and Body
The ASUS G18 has a powerful design and looks even more striking with an Eclipse Grey finish on top. It has a durable body of aluminum and polycarbonate materials.
Other Specs
A full HD IR webcam, Windows 11 Home OS, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth, multiple USB ports, a numeric keypad, and an international warranty that protects your money.
Buy ASUS ROG STRIX G18 G815LR in Pakistan
ASUS ROG STRIX G18 AI G815LR-IS97 Intel Core Ultra 9 275HX Processor 12-GB NVIDIA GeForce RTX 5070TI GDDR7 Graphics 18-inch WUXGA 2.5K 1600P IPS 240Hz Display Eclipse Grey Brand New Gaming Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 799,999. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.